• Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki i Koledzy!
        • Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki i Koledzy!

          Trzecia fala pandemii koronawirusa opadła, dzienna liczba zachorowań zmniejszyła się do kilku tysięcy. Wprowadzone obostrzenia oraz masowe szczepienia realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 „#Szczepimy się” przyniosły pożądane efekty. Przy tak intensywnym tempie szczepień za kilka tygodni powinniśmy osiągnąć w naszym kraju odporność populacyjną.

          Po długich miesiącach wymuszonej przez pandemię koronawirusa nauki zdalnej stopniowo wracamy do szkół: dzieci już uczęszczają do przedszkoli i klas I-III w szkołach podstawowych, od 17 maja w trybie hybrydowym zostaną wznowione zajęcia w klasach IV-VIII w szkołach podstawowych oraz we wszystkich klasach w szkołach ponadpodstawowych, od 31 maja nauka stacjonarna stanie się powszechna.

          Marzenia się spełniają, tęsknota nie jest na próżno. Powrót do normalności w oświacie na naszych oczach staje się faktem. Aż się chce wykrzyknąć - nareszcie! Powrót do szkół jest wielką radością, spełnieniem oczekiwań, realizacją pragnień. Przede wszystkim wszakże jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich uczestników szkolnych wspólnot, a także osób i instytucji związanych z edukacją. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem,
          ale procesem. Przed nami trudny czas adaptacji, odnawiania relacji, reintegracji zespołów uczniowskich i pracowniczych, odbudowy wspólnoty. Powrotu do formy psychicznej i fizycznej po długotrwałej izolacji. Uzupełniania zaległości i realizacji podstaw programowych z poszczególnych przedmiotów. Klasyfikacji uczniów i promocji do klasy następnej, wszak zajęcia dydaktyczne kończą się już 25 czerwca. Wśród wielu uczniów i rodziców pojawiają się - co naturalne - obawy jak będzie wyglądał powrót do szkoły, lęk przed wzmożonymi wymaganiami i falą tsunami sprawdzianów.

          W tych wyjątkowych chwilach gorąco dziękując za rzetelną i ofiarną pracę oraz ufając w kompetencje Koleżeństwa bardzo proszę o codzienny, promienny uśmiech, zwielokrotnioną empatię, życzliwość i wyrozumiałość. Proszę o wsparcie okazywane wszystkim uczestnikom szkolnej wspólnoty i sobie nawzajem.

          Mądrzy nauczyciele w starożytnym Rzymie mawiali: „nil mirari, nil indignari, sed intellegere” - nie dziwić się, nie oburzać, ale zrozumieć. Podążmy tym tropem. Wymagania powinny być dostosowane do możliwości psychofizycznych uczniów. Liczba sprawdzianów (zwłaszcza tych obejmujących większą liczbę jednostek lekcyjnych) winna mieścić się w granicach rozsądku i być zgodna z postanowieniami wewnątrzszkolnego systemu oceniania. Roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych muszą zostać wystawione zgodnie z przepisami prawa oświatowego. Uzupełnianie braków oraz nadrabianie zaległości, które powstały podczas nauczania na odległość potrwa dłużej niż kilka czy kilkanaście dni. Znów sięgnę do skarbnicy mądrości starożytnych Rzymian: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo, sic homo doctus fit non vi, sed saepe studendo” (Tak jak kropla drąży skałę/kamień nie siłą, ale ciągłym padaniem, tak człowiek zdobywa wiedzę nie gwałtownie, nie od razu, lecz przez systematyczną naukę).

          Spieszę poinformować, że Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy 187 mln zł na dodatkowe zajęcia wyrównawcze z poszczególnych przedmiotów, będą one dla uczniów dobrowolne. W ramach przeciwdziałania hipokinezji (długotrwałej bezczynności ruchowej) wdrażany jest ministerialny program „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”, przygotowany we współpracy z Akademiami Wychowania Fizycznego w całym kraju.
          W szkołach uruchomione zostaną dodatkowe, dobrowolne zajęcia aktywizujące fizycznie uczniów. Szkolenia adresowane do nauczycieli wychowania fizycznego oraz wychowania wczesnoszkolnego wzbogacające ich warsztat pracy oraz uprawniające do prowadzenia tych dodatkowych zajęć przeprowadzi Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Zajęcia dodatkowe, zarówno przedmiotowe, jak i aktywizujące ruchowo, będą realizowane w czerwcu br. oraz od początku nowego roku szkolnego 2021/2022.
          O szczegółach i terminach będziemy na bieżąco informować szkoły. Zapraszam ponadto do częstego odwiedzania stron internetowych Ministerstwa Edukacji i Nauki (www. mein.gov.pl) i Kuratorium Oświaty (www.kuratorium.wroclaw.pl). Obie strony stanowią źródło rzetelnej, aktualnej i użytecznej informacji.

          Koleżanki i Koledzy!

          Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Ciekawych czyli wyjątkowych, trudnych, niebezpiecznych. Z jednej strony obfitujących w niepokój i rozterki, z drugiej pełne ważnych zadań i wyzwań. Tym bardziej potrzebne są dobroć i solidarność, zaangażowanie i cierpliwość .

          Jesteśmy wychowawcami i nauczycielami (a każdy nauczyciel wychowuje), którzy nie od wczoraj znają swój pedagogiczny fach. Dysponujemy dużą wiedzą i sporym doświadczeniem, doskonalimy się, dzielimy dobrymi praktykami. Mamy wokół siebie wielu życzliwych ludzi i pomocnych organizacji. Jestem święcie przekonany, że wspierając się i zgodnie współdziałając sprostamy bezprecedensowemu wyzwaniu, jakim jest powrót do szkół po kilkumiesięcznej przerwie.

          A poza tym, jak to pisała nasza poetessa Agnieszka Osiecka: „Świat nie jest taki zły, świat nie jest wcale mdły. Niech no tylko zakwitną jabłonie!”.

          Z wyrazami szacunku i serdecznością

          Roman Kowalczyk

          Dolnośląski Kurator Oświaty

      • Sukces językowy
        • Sukces językowy

          Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Deniz Stelmach z klasy 8 A zdobył tytuł Finalisty w Dolnośląskim Konkursie Języka Niemieckiego  zDolny Ślązak.

          Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych osiągnięć.

      • Powiatowy Turniej o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego
        • Powiatowy Turniej o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego

          12 maja odbył się jubileuszowy 25 Powiatowy Turniej o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego dla Uczniów Klas III, który jest objęty honorowym patronatem Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie. Z powodu pandemii został zorganizowany online. Uczniowie ze szkół powiatu dzierżoniowskiego zmagali się z pytaniami dotyczącymi bezpiecznego zachowania na drodze i udzielania pierwszej pomocy. Nad przebiegiem konkursu czuwały Panie Policjantki. Wyniki przedstawiają się następująco:

          konkurs indywidualny:

          1 miejsce: Jakub Szober (Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Dzierżoniowie)

          2 miejsce: Olga Juszczyk  (Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Dzierżoniowie)

          3 miejsce: Artur Stępień (Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego w Piławie Górnej)

           

          konkurs zespołowy:

          1 miejsce:  Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Dzierżoniowie

          2 miejsce: Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego w Piławie Górnej

          3 miejsce: Szkoła Podstawowa w Niemczy

           

          Organizatorzy:

          Zofia Zawadzka

          Lena Łuczyńska

          Krystian Bielecki

           

           

      • Spotkanie z rodzicami
        • Spotkanie z rodzicami

          Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Piławie Górnej informuje, że dnia 12 maja 2021 r. odbędą się spotkania:

          1. godzina 16:00 na sali gimnastycznej z rodzicami/opiekunami najstarszych grup przedszkolnych,

          2. podczas zebrań klas 3 (w klasach), które odbędą się w budynkach A i B szkoły podstawowej.

          Rodzice/opiekunowie zostaną poinformowani na temat tworzonych klas pierwszej i czwartej z oddziałami sportowymi. Spotkanie poprowadzą oprócz wychowawców, trenerzy piłki siatkowej.

          Zapraszamy

           

      • Najpiękniejsze słowo…..
        • Najpiękniejsze słowo…..

          W dniach od 21.04.2021r. do 29.04.2021r. uczniowie klas IV – VIII podczas godzin wychowawczych wzięli udział w ogłoszonym plebiscycie na ,, najpiękniejsze słowo’’.

          W wyniku głosowania zwyciężyło bardzo piękne słowo - PATRIOTYZM

          Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom biorącym udział w plebiscycie oraz Wychowawcom klas.


          Nauczycielki języka polskiego

      • Stopniowo wracamy do nauki stacjonarnej
        • Stopniowo wracamy do nauki stacjonarnej

          Zgodnie z decyzją Pana Premiera od 4 maja 2021 r. uczniowie klas 1-3 wracają do nauki stacjonarnej, uczniowie klas 4-8 będą w dalszym ciągu uczyli się zdalnie. Nauka odbywać się będzie w reżimie sanitarnym, zgodnym z procedurami opracowanymi na podstawie  wytycznych  MEiN, MZ i GIS.
          Szczegółowe informacje na temat powrotu do szkoły uczniów klas starszych, zostaną przekazane w późniejszym terminie.

      • „Światowy Dzień Ziemi w Piławie Górnej”
        • „Światowy Dzień Ziemi w Piławie Górnej”

          Dnia 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, w tym roku odbywał się pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”. Pomimo trudnej dla nas wszystkich sytuacji, uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Piławie Górnej wzięli udział w akcji sprzątania świata, która obyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego i obostrzeń epidemicznych. Cieszymy się, że po raz kolejny zaprezentowali postawę proekologiczną. Akcja miała na celu uświadomienie społeczności jak kruchy jest ekosystem naszej planety i przypomnienie, ze każdy może przyczynić się do przywrócenia równowagi jej funkcjonowania. W akcji wzięli udział wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu „Krzyśki” oraz uczniowie klas 8b i 8a, którym los naszej planety nie jest obojętny. W kilkuosobowych grupach uczniowie wraz z opiekunami sprzątali wyznaczone sektory w obrębie naszego miasta. Niestety, śmieci było sporo… Akcję koordynowała pani Anna Najdek – Bydłosz we współpracy z paniami: Joanną Filipek, Renatą Pieróg, Donatą Wajdą i Justyną Mateją – Pawlikowską. Pamiętajmy, że pochylając się, podnosząc śmieć i wrzucając go do pojemnika, przyczyniamy się do ochrony naszej planety. To niby tak niewiele, ale gdyby każdy z nas w taki sposób postępował, świat byłby piękniejszy. Dlatego zapoczątkowujemy akcję pod nazwą „PPP”, czyli „Pochyl się – podnieś - przywróć”. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Piławy Górnej do przyłączenia się do naszych działań. Wspólnie możemy więcej!

          Koordynatorzy

          Szkolnego Koła Wolontariatu „Krzyśki”

      • Powiatowy Konkurs Poetycki  „Wiersz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”
        • Powiatowy Konkurs Poetycki „Wiersz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”

          W styczniu obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którego Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił jednym z patronów roku 2021.
          Chcemy uczcić pamięć naszego Patrona, poety „pokolenia Kolumbów” i przyczynić się  do popularyzacji jego twórczości i sylwetki wśród dzieci i młodzieży.

          Serdecznie zapraszamy uczniów klas 4-8 szkół podstawowych powiatu dzierżoniowskiego do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Poetyckim

          Wiersz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”.

          Honorowy patronat nad uczczeniem 100. rocznicy urodzin K. K. Baczyńskiego w Szkole objęli:

          - Burmistrz Piławy Górnej Krzysztof Chudyk,

          - Przewodniczący Rady Miejskiej Piławy Górnej Dariusz Madejski,

          - Sekretarz Generalny Związku Sybiraków Eugeniusz Kuszka,

          - Prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Miejskie w Dzierżoniowie Władysław Potocki,

          - Honorowy Prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Miejskie w Dzierżoniowie Edmund Dąbrowski.

          Konkurs polega na napisaniu wiersza o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim.

          Termin nadsyłania prac do 14 maja 2021 r.

          Dokumenty konkursowe: Regulamin konkursu oraz załączniki (karta zgłoszeniowa i oświadczenie rodzica) dostępne są na stronie Szkoły w zakładce: O szkole/Rok Baczyńskiego/Powiatowy Konkurs Poetycki.

           

          Koordynatorzy konkursu:

          Mariola Jabłońska

          Marta Skowrońska-Sowa

           

      • „Opatrunek na ratunek”
        • „Opatrunek na ratunek”

          W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „OPATRUNEK NA RATUNEK”. W akcji tej brały udział wszystkie klasy od I – VIII wraz z wychowawcami. Głównym organizatorem akcji jest FUNDACJA HUMANITARNA REDEMPTORIS MISSIO w Poznaniu.

          Podczas nauki stacjonarnej członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu „Krzyśki” z naszej szkoły codziennie zbierali przyniesione przez uczniów dary, a następnie skrupulatnie je segregowali. W wyniku przeprowadzonej akcji udało nam się zebrać kilka kartonów opatrunków, bandaży, rękawiczek oraz innych materiałów medycznych, które w marcu zostały wysłane do Fundacji.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym niezwykłym dziele niesienia pomocy potrzebującym w dalekiej Afryce. W przyszłym roku szkolnym planujemy kontynuować tą akcję.

          Koordynator Anna Najdek-Bydłosz

      • Ważna informacja!
        • Ważna informacja!

          W związku z przedłużeniem obostrzeń (pandemia Covid 19) ulega zmianie termin spotkania w sprawie klas sportowych.

          Nowy termin zostanie ustalony po powrocie do szkół klas 1-3 i oddziałów przedszkolnych.

          Za utrudnienia przepraszamy.

           

      • Informacja o NSP 2021
        • Informacja o NSP 2021

          Od 1 kwietnia br. na terenie całej Polski odbędzie się najważniejsze obowiązkowe badanie statystyczne – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). NSP to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. NSP obejmuje całą populację, co oznacza, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, NSP jest jedynym źródłem danych.

          Całkowite bezpieczeństwo danych zebranych w spisie zapewnia ustawa o spisie ludności. Wszystkie informacje uzyskane w trakcie spisu chronione są tajemnicą statystyczną i będą wykorzystywane tylko i wyłącznie do przygotowania zbiorczych opracowań statystycznych. Oznacza to, że nie będzie możliwa identyfikacja poszczególnych osób.

          Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 będzie prowadzony przede wszystkim metodą samospisu internetowego. Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany samodzielnie przeprowadzić samospis za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej od 1 kwietnia br. na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem spis.gov.pl.

          W sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez Internet, można spisać się dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 lub udać się do Urzędu Gminy, gdzie pracownik biura spisowego pomoże wypełnić formularz na przygotowanym stanowisku komputerowym.

          Z mieszkańcami mogą kontaktować się również rachmistrzowie spisowi - telefonicznie lub osobiście (jeżeli sytuacja pandemiczna na to pozwoli). Będą oni wyposażeni w identyfikatory ze zdjęciem, a ich tożsamość będzie można dodatkowo zweryfikować dzwoniąc pod wyżej wymieniony numer infolinii oraz w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl oraz stronach internetowych urzędów statystycznych. Prosimy o życzliwe przyjęcie rachmistrzów.

          Spis powszechny przeprowadzany jest raz na 10 lat. Jest bardzo ważny dla każdego z nas ponieważ dostarcza wielu cennych informacji o naszym społeczeństwie. Na podstawie danych zebranych w spisie Gmina będzie mogła np. podejmować decyzje odnośnie kształtowania polityki lokalnej, co przekłada się w efekcie na życie jej mieszkańców.

          Serdecznie dziękujemy za udział w spisie, za przychylność, wsparcie i pomoc w realizacji tego ważnego badania.

          Więcej informacji o NSP 2021 można znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem spis.gov.pl.

          Spisz się przez Internet i graj
          o nagrody w loterii!

          Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa od 1 kwietnia do 30 września 2021 r.

          Nie czekaj do ostatniej chwili! Spisz się przez Internet i weź udział w loterii.

          • Wejdź na stronę spis.gov.pl i spisz się w dogodnej dla siebie chwili

          • Pobierz unikatowy kod uprawniający do udziału w loterii

          • Zgłoś go na stronie loteria.spis.gov.pl.

          Przyjmowanie zgłoszeń do loterii trwa od 22 kwietnia 2021 r. do 7 lipca 2021 r.

          Pamiętaj, że tylko spisanie się przez Internet daje możliwość wzięcia udziału w loterii!

          Do wygrania są karty przedpłacone o wartości 500 zł, 1000 zł oraz samochody osobowe.

          Losowania odbędą się w terminach:

          • 07.05 2021 r.

          • 21.05.2021 r.

          • 08.06.2021 r.

          • 18.06.2021 r.

          • 02.07.2021 r.

          • 09.07.2021 r.

          • 14.07.2021 r. – Finałowe losowanie samochodów

          W finałowym losowaniu wezmą udział wszyscy, którzy dokonają zgłoszenia do loterii - nawet te osoby, które wygrały już wcześniej nagrody.

          Zwiększ szansę na wygraną!

          Im wcześniej spiszesz się przez Internet i zgłosisz do loterii, tym masz więcej szans na wygraną - będziesz uczestniczyć w większej liczbie losowań!

          Regulamin i szczegóły dotyczące loterii dostępne są na loteria.spis.gov.pl.

          Organizatorem loterii jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

          Wejdź na spis.gov.pl, spisz się i daj sobie szanse na wygraną!

      • Obchody Dnia Św. Patryka
        • Obchody Dnia Św. Patryka

          W ramach nauki o kulturze krajów anglojęzycznych, nauczycielki języka angielskiego przygotowały obchody Dnia Św. Patryka. To ważne święto jest obchodzone nie tylko w Irlandii, ale na całym świecie 17 marca wszystkie ważniejsze budynki są podświetlone na zielono. Uczniowie starszych klas rozwiązywali quizy i rebusy online oraz przekazywali sobie koniczynki z pozdrowieniami. Młodsi, podczas lekcji, oglądali filmy z obchodami święta, o życiu św. Patryka oraz ciekawostki związane z tym dniem. Próbowali swoich sił w tańcu irlandzkim, szukali ukrytych koniczynek, a także tworzyli swoje własne skrzaty.

          nauczycielki języka angielskiego

      • Najsympatyczniejsza dziewczyna
        • Najsympatyczniejsza dziewczyna

          8 marca to wyjątkowy dzień dla wszystkich dziewcząt. W Dzień Kobiet chłopcy składają życzenia swoim koleżankom i wybierają Najsympatyczniejszą Dziewczynę. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną, głosy zostały oddane drogą elektroniczną. Wyniki przedstawiają się następująco:

          klasa 4a - Matylda Korczyńska

          klasa 4b - Laura Bracichowicz

          klasa 4 c - Wiktoria Hendzlik

          klasa 5a - Liliana Śmidoda

          klasa 6a - Natalia Makowska

          klasa 6b - Julia Kudera

          klasa 6c - Oliwia Gałka

          klasa 7a - Kamila Serafin

          klasa 7b - Amelia Szczepańczyk

          klasa 7c - Julia Banel

          klasa 7d - Dominika Maliszewska

          klasa 8a - Natalia Łuczak

          klasa 8b - Aleksandra Drozdek

           

          Gratulujemy!

          Opiekunowie SU

      • Muzyczne marzenia spełnione!
        • Muzyczne marzenia spełnione!

          W dniu 05.03.2021r. uczennica naszej szkoły Aleksandra Brzuszkiewicz kolejny raz wystąpiła w „The Voice Kids”. Swoim przepięknym i niepowtarzalnym głosem niemalże od razu „obróciła” wszystkie fotele muzycznego show. Jurorzy byli pod ogromnym wrażeniem talentu Oli. Uczennica zaprezentowała występ piosenką „Someone you loved”. Młoda artystka przez ostatnie lata szkoliła swój warsztat muzyczny. Dużą ilość czasu poświęciła na przygotowania do konkursów o zasięgu regionalnym i krajowym. Zdążyła już napisać swój własny singiel a także wydać teledysk. Ola jest przykładem, że warto walczyć o swoje marzenia.

          Serdecznie gratulujemy

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 102738